România traversează o perioadă politică dificilă. Guvernul Bolojan a fost înlăturat prin moțiune de cenzură. Însă, în loc ca pașii următori, constituționali, să conducă rapid la instalarea unui guvern credibil și cu atribuțiuni depline, asistăm de aproape două luni la un jenant spectacol politic, cu premieri desemnați și retrași sau invalidați și cu partide care sfidează situația reală a reprezentării în Parlament, pentru a se perpetua la putere.
„Spune o vorbă din bătrâni că țara arde și baba se piaptănă. Lăsând gluma la o parte, este exact situația în care se află astăzi România. Guvernul Bolojan a căzut în urma unei moțiuni de cenzură votată cu un scor record. A însemnat cumva asta că guvernarea a ajuns în mâna unor partide responsabile, pregătite să îndrepte greșelile majore făcute de echipa condusă de Ilie Bolojan? Din păcate, nu. Ilie Bolojan cu ai lui se încăpățânează să se agațe de guvernare, chiar și cu titlu de interimat. Însă, de la Cotroceni, vedem o serie de luări de poziție și decizii adoptate peste noapte de președintele Nicușor Dan, care țin de propria sa voință, de calculele sale politice, de jocuri de interese dezvoltate în spatele său. De ce nu țin cont aceste manevre este Constituția României, care arată clar cine trebuie să fie desemnat pentru a face un guvern credibil. Nu joc de glezne pe terenul politicii mioritice, nici manevre care să aducă la putere ocupanții locurilor 3,4 sau 5 ca reprezentare politică în Parlament. Baba ar trebui să arunce pieptenele, să scoată din seif Constituția și să stingă focul politic care este pe cale să distrugă țara”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.
Deputatul Vasile Nagy: Țara arde și baba se piaptănă – în loc de soluție, balet pe lângă Constituție
Share
ȘTIRI PE BUNE
